Novosti
Rezultati projekta “Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj” biti će predstavljeni kroz plenarno predavanje na Konferenciji koju organizira Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR).
Više o događaju pročitajte na slijedećoj poveznici: Najava Konferencije o ulozi znanosti u davanju rješenja za prilagodbu klimatskim promjenama – 5. lipnja 2023.
Završna radionica projekta „Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj“ (KK.05.1.1.02.0008) održana je 18.5.2023. u prostorijama Odjela za biologiju.
U okviru završne predstavljeni su rezultati projekta.
Ovim putem pozivamo Vas na završnu radionicu projekta „Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj“ (KK.05.1.1.02.0008).
Završna radionica održat će se 18.5.2023. (četvrtak) u vremenu 14:00 h - 16:30 h u prostorijama Odjela za biologiju, Ulica Cara Hadrijana 8/A, 31000 Osijek (3. kat, predavaonica 319).
U okviru završne radionice bit će predstavljeni rezultati projekta.
Dio rezultata projekta predstavljen je na međunarodnoj konferenciji “The International Society for Ecological Modelling Global Conference 2023: Ecological Models for Tomorrow’s Solutions” održanoj 2-6. svibnja 2023. godine u Torontu (Kanada).
Članovi našeg istraživačkog tima održali su dva usmena izlaganja pod naslovom “Universal platform for mosquito population control planning using AI” i “Spatio-temporal optimisation of SIT mosquito population control - reinforcement learning approach”.
U okviru projekta „Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj“ (KK.05.1.1.02.0008) održane su četiri javne tribine:
Osijek 14.02.
Rijeka 16.02.
Zagreb 09.03.
Dubrovnik 04.04.
Ovim putem Vas pozivamo na javnu tribinu u Dubrovniku na kojoj će biti predstavljeni rezultati projekta „Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj“ (KK.05.1.1.02.0008). Tribina će se održati 04.04. (utorak) s početkom u 11:00 h u kongresnoj dvorani SALOCHA Studentskog doma, Marka Marojice 2b, Dubrovnik.
Pročitaj više ...
Ovim putem Vas pozivamo na javnu tribinu koja se održava u Zagrebu na kojoj će biti predstavljeni rezultati projekta „Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj“ (KK.05.1.1.02.0008). Tribina će se održati 09.03. (četvrtak) s početkom u 11:00 h u Velikoj vijećnici Paviljon VI, na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Svetošimunska cesta 25, Zagreb.
Pročitaj više ...
Ovim putem Vas pozivamo na javnu tribinu koja se održava u Rijeci na kojoj će biti predstavljeni rezultati projekta „Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj“ (KK.05.1.1.02.0008). Tribina će se održati 16.02. (četvrtak) s početkom u 11:00 h u predavaonici FF-230 na Filozofskom fakultetu u Rijeci, Kampus Sveučilišta u Rijeci (Sveučilišna Avenija 4, Rijeka).
Pročitaj više ...
Pozivamo Vas na prvu od četiri javnu tribinu u okviru projekta: „Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj“ (KK.05.1.1.02.0008) koja će se održati 14.02.2023. godine u Osijeku na Fakultetu Agrobiotehničkih znanosti u 11:00 sati.
Pročitaj više ...
Projektom su predviđene četiri javne tribine, strateški postavljene u četiri udaljene regije Hrvatske radi što bolje dostupnosti.
Datumi održavanja tribina su slijedeći:
Osijek 14.02.
Rijeka 16.02.
Zagreb 09.03.
Dubrovnik 04.04.
Veselimo se Vašem dolasku!
Tijekom mjeseca studenog uspješno su završene četiri projektne aktivnosti sa slijedećim isporukama:
A5.A7. Prikupljanje nedostajućih podataka i terenski rad
Isporuke: Odabrane karakteristične kontrolne lokacije površine10 ha, Ortofoto i DEM podloga karakterističnih kontrolnih lokacija,
Hiperspektralna podloga kontrolnih lokacija
A13. A15. Razvoj sustava indikatora monitoringa i uspješnosti mjera kontrole
Automatski uzorkivač komaraca
Hiperspektralne podloge izrađene na tri kontrolna lokaliteta s podacima relevantnim za monitoring populacija
A22. A24. Diseminacija rezultata dionicima u zdravstvu
Izvještaj o ostvarenim kontaktima
A23. Diseminacija rezultata dionicima u JLS:
Izvještaj o ostvarenim kontaktima
Tijekom mjeseca studenog u okviru aktivnosti Diseminacija rezultata dionicima u JLS imali smo više sastanaka sa predstavnicima jedinica lokale samouprave. Pa smo tako posjetili uprave gradova Vinkovci, Đakovo, Donji Miholjac, Požege, Slavonskog Broda, Županje, Krka, Siska i Koprivnice, gdje smo predstavnicima vlasti prezentirali rezultate projekta i pozvali ih na tribine koje su predviđene u 2023. godini.
Pročitaj više ...
U časopisu Stochastic Environmental Research and Risk Assessment objavljen je prvi znanstveni rad proizašao iz rezultata projekta. Rad opisuje primjenu matematičkog modeliranju u optimizaciji kontrole brojnosti komaraca s primarnim ciljem smanjenja štete i prilagodbe klimatskim promjenama.
Pročitaj više ...
Tijekom listopada završena je aktivnost A19. A21. Validacija modela i simulacija. Aktivnost A19. A21. Validacija modela i simulacija provedena je u razdoblju od 1. rujna 2021. godine do 31. listopada 2022. godine kroz sedam faza. Kao isporuka dano je izvješće o rezultatima validacije modela i simulacija temeljem izmjera na kontrolnim lokacijama.
Pročitaj više ...
Nakon više od 6 mjeseci intenzivnog terenskog rada i prikupljanja podatka i posljednji teren u Istri u okviru aktivnosti A7. Prikupljanje nedostajućih podataka i terenski rad je uspješno odrađen.
Pročitaj više ...
Sunce, kiša, ambrozija, no teren se odradit mora… Uzorkovanje komaraca CDC klopkama je u tijeku.
Pročitaj više ...
Svjetski dan komaraca obilježava se 20. kolovoza svake godine. Toga dana engleski doktor Ronald Ross 1897. utvrdio je kako su ženke komarca Anopheles vektor za parazita iz roda Plasmodium, odgovornim za bolest malariju te ga prenose među ljudima.
Pročitaj više ...
Istraživači zaposleni na projektu su ovaj tjedan obišli sve predviđene lokacije u okviru projektne aktivnosti Prikupljanje nedostajućih podataka i terenski rad. Broj komaraca uzorkovanih CDC klopkama raste.
Pročitaj više ...
Naši dečki Bruno i Domagoj upravo postavljaju CDC klopke za komarce na rijeci Raši.
Pročitaj više ...
U travnju smo obišli sve kontrolne lokacije predviđene projektom i na njima postavili CDC klopke kroz 24h. Isti posao slijedi narednih 6 mjeseci kako bismo prikupili sve potrebne podatke o komarcima.
Pročitaj više ...
Dio rada našeg projekta predstavljen je u okviru 6. Simpozija studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta održanog od 23. do 24. travnja 2022. godine.
Pročitaj više ...
Danas (25.04.) se obilježava svjetski dan malarije. Malarija je po život opasna bolest koju uzrokuju krvni paraziti roda Plasmodium koje na ljude prenose ženke komarca roda Anopheles. Godišnje od malarije oboli oko 240 milijuna ljudi, dok je onih sa smrtnim ishodom preko 620 000 (WHO, 2022).
Pročitaj više ...
S lijepim vremenom krenuli su i prvi tereni ove godine - prvo postavljanje CDC klopki.
Pročitaj više ...
Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka. Upravo je voda ta koja je neophodna za razvoj komaraca. Ženka komarca polaže u stajaću vodu jaja iz kojih se razvijaju ličinke. Iz ličinki nastaju kukuljice, a iz kukuljica se razvijaju odrasli komarci. Prva tri stadija životnoga ciklusa komarca odvijaju se u vodi, stoga voda predstavlja stanište neophodno za razvoj komaraca.
Pročitaj više ...
Podaci o trenutnom stanju preduvjet su za izradu što preciznijih predikcijskih modela i simulacija. U prikupljanju nedostajućih podataka uspješna suradnja ostvarena je sa Oikon d.o.o. - Institut za primijenjenu ekologiju.
Pročitaj više ...
S krajem 2021. godine uspješno smo završili još jednu projektnu aktivnost: “Prilagodba i sinkronizacija DEB modela”. U okviru ove aktivnosti rađena je prilagodba postojećeg preliminarnog modela, prvotno razvijenog za vrstu Aedes vexans, vrsti Culex pipiens.
Pročitaj više ...
Od 18. do 21. studenog bili smo na terenu u Istri. Obišli smo terenske lokacije od interesa te smo prikupili nedostajuće podatke na uz rijeku Mirnu i rijeku Rašu.
Pročitaj više ...
Koordinacijski sastanak projektnog tima održan je 16. rujna online, putem Zoom platforme.
Pročitaj više ...
Istraživački tim uspješno je proveo dvije aktivnosti predviđene Projektom:
A4. Priprema prostornih i okolišnih podloga i
A10. Istraživanje razvijenosti svijesti o potrebi za prilagodbu klimatskim promjenama.
Voditelj projekta, Branimir K. Hackenberger dao je intervju o potrebi za prilagodbom mjera kontrole populacija komaraca klimatskim promjenama i ciljevima Projekta.
Intervju objavljen na mrežnim stranicama prilagodba-klimi.hr možete pročitati klikom na slijedeću poveznicu: Pročitaj intrevju.
Dnevni list Jutarnji list objavio je članak o ciljevima projekta “Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj”.
Članak možete pročitati klikom na slijedeću poveznicu: Pročitaj članak.
Vodeća svjetska korporacija NVIDIA specijalizirana za proizvodnju grafičkih procesorskih jedinica, u svibnju 2021. godine dodijelila je projektu opremu približne vrijednosti 200 000.00 kn.
Pročitaj više ...
Voditelj projekta, prof. dr. sc. Branimir K. Hackenberger, sudjelovao je na kongresu SETAC Europe 31st Annual Meeting usmenim izlaganjem naslova “Optimizing spatio-temporal use of non-persistent insecticides for mosquito population control”.
Pročitaj više ...
Naši novozaposleni istraživači sudjelovali su na 5. Simpoziju Studenata Doktorskih studija PMF-a. Domagoj K. Hackenberger održao je usmeno izlaganje na temu razvoja prostornog modela dinamike populacije komaraca.
Pročitaj više ...
Novozaposleni istraživači sastavili su i testirali su jednu od BG-Pro klopki nabavljenih u sklopu projekta. Klopke će se koristiti za monitoring brojnosti komaraca na odabranim lokacijama od interesa na području RH te za izradu prototipa automatske CDC klopke.
Pročitaj više ...
Teorija dinamičkih energijskih budžeta (DEB) matematički opisuje kako organizmi asimiliraju energiju iz okoliša u ovisnosti o uvjetima u okolišu (npr. hrana i temperatura), te kako se asimilirana energija koristi za rast i razmnožavanje. Razvoj jednog takvog modela predviđen je i u sklopu našeg projekta. Završena je i prva aktivnosti vezana uz razvoj DEB modela komaraca vrste Aedes vexans na kojoj su intenzivno radili članovi projekta sa Instituta Ruđer Bošković.
Pročitaj više ...
Projekt je predstavljen i u okviru Sveučilišnog glasnika koji donosi vijesti i informacije sa Sveučilišta u Osijeku. Posljednji broj Glasnika možete pogledati na sljedećoj poveznici.
Pročitaj više ...
Odrađen je i posljednji teren predviđen u okviru aktivnosti A1. A3. “Generalizacija validiranih modela i priprema računalne podloge”.
Pročitaj više ...
Od sada naš rad možete pratiti i na našoj Facebook stranici: https://www.prod.facebook.com/Cadapt.Unios/
Pročitaj više ...
Nastavljamo sa našim redovitim projektnim sastancima. Koordinacija projektnog tima i kontrola uspješnosti obavljanja projektnih aktivnosti ključ su uspješnog provođenje projekta.
Pročitaj više ...
U sklopu godišnjeg okupljanja mladih hrvatskih istraživača iz znanosti i industrije, Mutimir, predstavljen je CADAPT projekt tijekom predavanja našeg istraživača Domagoja K. Hackenbergera.
Pročitaj više ...
Uspješno je završeno zapošljavanje na Institutu Ruđer Bošković - mr. sc. Roman Ozimec novi je član našeg projektnog tima.
Pročitaj više ...
U Novu godinu ulazimo bogatiji za još opreme koja je nabavljena u okviru ovog projekta. Danas nam je uspješno isporučena bespilotna letjelica multikopterskog tipa (DJI Matrice 210 V2) koja će se koristiti za detekciju i lokalizaciju vodenih površina.
Pročitaj više ...
Odrađen je još jedan teren u nizu u sklopu aktivnosti “Generalizacija validiranih modela i priprema računalne podloge”. Obišli smo lokacije od interesa u okolici PP Lonjsko polje (Višnjica) te Vransko jezero (Cres) i jezero Ponikve (Krk).
Pročitaj više ...
Od 15. do 19. studenog bili smo na terenu u Istri. Obišli smo potencijalne lokacije od interesa na području Kamenjaka, rijeke Raše i rijeke Mirne.
Pročitaj više ...
Stigle su nam CDC klopke koje će nam omogućiti kvalitetno obavljanje monitoringa na terenu.
Pročitaj više ...
Jedan od predviđenih ciljeva aktivnosti “Generalizacija validiranih modela” jest iznalaženje oblika verifikacije razvijenih modela. Kako je tijekom dosadašnje provedbe ove aktivnosti izrađen preliminarni model plavljenja kao temeljni ulaz za model populacije komaraca, utvrđena je potreba za verifikacijom predikcija istih usporedbom s realnim stanjem na terenu. U tu svrhu, članovi projektnog tima posjetili su nekoliko lokacija od interesa na području Kutine (Sisačko-moslavačka županija) i okolica Draganića (Karlovačka županija).
Pročitaj više ...
Adekvatna oprema važan je preduvjet za kvalitetno izvršenje projektnih zadataka i ostvarenje definiranih ciljeva. Tijekom mjeseca rujna uspješno je provedena nabava računalne opreme za instituciju Korisnika (NAS server, laptop i tablet za teren te tri osobna računala). Nabavljena osobna računala posjeduju performanse dostatne za izradu i testiranje kompleksnih računalnih modela te pripremu simulacija utjecaja klimatskih promjena na dinamike populacija komaraca.
Pročitaj više ...
Projektom je predviđeno sveukupno zapošljavanje pet osoba, tri na instituciji Korisnik (SJJSOS, Odjel za biologiju) te dva na instituciji Partnera (IRB). Tijekom kolovoza uspješno je završena prva faza zapošljavanja gdje su zaposlene dvije osobe na Instituciji Korisnika (istraživač 1 i administrator projekta) te jedna osoba na Instituciji Partnera (istraživač – poslijedoktorand).
Pročitaj više ...
Predstavljanje projekta Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj (KK.05.1.1.02.0008) održano je dana 18.06.2020. na Odjelu za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Početnom projektnom sastanku nazočili su svi članovi projektnog tima. Predstavljeni su članovi projektnog tima te je dan prikaz strukture projekta i ciljeva.
Pročitaj više ...
Službeno je započeo projekt pod nazivom Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj (KK.05.1.1.02.0008) financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. pod vodstvom prof. dr. sc. Branimira K. Hackenbergera na instituciji Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku na Odjelu za biologiju, uz partnerstvo Instituta Ruđer Bošković iz Zagreba. Projekt će trajati 36 mjeseci, zaključno do 31.05.2023. Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.529.396,52 kuna, od čega je 2.860.294,99 kuna bespovratnih sredstava (potpora Europskog fonda za regionalni razvoj), te 383.310,98 kuna od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Pročitaj više ...